NEWS > General
Posted by Corinne Wilson on 13/08/2018.

EV Awards Finalists Announced

The judges’ scorecards have been tallied AND the Equestrian Victoria Award finalists are in:

Martin Collins Australia Rider of the Year – Showing:
Lynda Hayes
Tamara Lee
Daizi Plumb

Martin Collins Australia Rider of the Year – Eventing:
Andrew Cooper
Rohan Luxmore
Amanda Ross

Martin Collins Australia Rider of the Year – Dressage:
Cynthia Bossema
Justine Greer
Rachelle Wilson

Martin Collins Australia Rider of the Year – Jumping:
Paul Brent
Russell Johnstone
Ally Lamb

Para-Equestrian Athlete sponsored by Catherine Shelley of Melton Equestrian Academy
Emma Booth
Matilda Carnegie
Zoe Vorenas

Equestrian Victoria Volunteer of the Year: 
Julie Bennett
Ronnie Graham
Anne-Marie Greenway
Merrilyn Hamilton-Smith
Teresa Matthews
Sue Terry

Off The Track Horse of the Year – Show Horse:
Optimal (Optimal)
Queen of Hearts RA (Baccara Rose)
SLM Mercedes (Crosswind)

Off The Track Horse of the Year – Eventing:
Koko Popping Candy (Gothic Medusa)
Koko Story
La Muso

Off The Track Horse of the Year – Dressage:
Masterchef
Ooh La La (Kudeta)
Simering (Simmering)

Off The Track Horse of the Year – Jumping:
Cloud
Mr Ali
Westley Maxamillian (Westley)

Mal Byrne Performance Saddlery Official of the Year: 
David Sheppard
Geoff Sinclair
Jan Smith

Barastoc Horse of the Year – Show Horse:
Mirinda Alabaster
Pemberley Dior
Royalwood Opening Night

Barastoc Horse of the Year – Eventing:
Bells N Whistles
Koko Popping Candy
Koko Story

Barastoc Horse of the Year – Dressage:
Jaybee Cavalier
Little Brave
Steendieks Champ of Glory

Barastoc Horse of the Year – Jumping:
Daprice
Diamond B Corsica
Yalambi’s Bellini Star

Groom of the Year:
Benny Laupert
Dale Plumb
Terry Van Heythuysen

Amini Event of the Year:
Barastoc HOTY - EV State Titles
Ego Sunsense Australasian Showhorse and Rider Championships 2017
Lakes & Craters Horse Trials

Club of the Year:
Goulburn Valley Showjump Club
Tatura Football and Netball Club
Victorian Dressage Club

Administrator of the Year:
Donna Desmet
Amy Rush
Lizzy Schirmer

Coach of the Year:
Paul Brent
Justine Greer
Rachelle Wilson

Saddleworld Young Rider of the Year – Show Horse:
Jessica Dertell
Ava Halloran
Indiana Shepheard

Saddleworld Young Rider of the Year – Eventing:
Molly Barry
Georgie Batten
Hannah McLean

Saddleworld Young Rider of the Year – Dressage:
Tayla Desmet
Madison Layfield
Jamie Mita

Saddleworld Young Rider of the Year – Jumping:
Nina Griffiths
Emily Stirling
Darcy Wade

By request, ticket sales have been extended - for further info or to purchase: https://www.trybooking.com/book/event?eid=393254&&eid=393254

Other Top News
STATE BRANCHES